På under halvandet år har Tekum ApS indgået aftaler med en række store og mellemstore industrivirksomheder og har dermed skabt et solidt fundament for yderligere vækst. Selv om virksomheden har foretaget store investeringer i etablering af nye afdelinger og udvidet antallet af medarbejdere fra 20 til 120 på kort tid, har Tekum opnået et tilfredsstillende driftsresultat.

Markant vækst, opbygning af gode kunderelationer og strategiske partnerskaber samt en stærk markedsposition er nogle af årsagerne til, at ledelsen i Tekum ApS er stolt af virksomhedens første regnskab, som netop er blevet offentliggjort.
Virksomheden tilbyder service og vedligeholdelse af produktionsudstyr i industrivirksomheder, og på ganske kort tid har man formået at etablere sig på et marked, hvor der er stor konkurrence. Siden Tekum åbnede sine første afdelinger 1. oktober 2023 er virksomheden vokset fra 20 til 120 medarbejdere og har ad flere omgange etableret nye afdelinger på Fyn og i Jylland. Selv om det har medført store omkostninger, har virksomheden i regnskabsperioden 19. juli 2023 til 31. december 2024 realiseret en bruttofortjeneste på 37,6 mio. kr., men driftsresultatet landede på 1,3 mio. kr.
-Det er et tilfredsstillende resultat, som vi er meget stolte af – ikke mindst i lyset af, at vi har foretaget meget store investeringer i at bygge virksomheden op. Det er fx dyrt at etablere nye lokationer, så vi har kun grund til at være tilfredse med udviklingen i det første regnskabsår. Vi vil være industriens foretrukne servicepartner, og vi er lykkedes med at etablere en solid kundebase, indgået mange strategiske partnerskaber og styrket vores markedsposition, siger direktør Lars Schjødt fra Tekum.
Tekum har på kort tid overbevist kunderne om, at virksomhedens ekspertise inden for el-teknik, mekanik, rådgivning og projektledelse betyder, at kunderne ikke har behov for at koordinere opgaver med flere forskellige leverandører. Samtidig har virksomheden indgået en række rammeaftaler, som har ført til etablering af langvarige kunderelationer.
Tekum åbnede sine første afdelinger i Rødekro, Kolding og Haarby i oktober 2023, men siden er der etableret afdelinger i Herning og Kibæk i april 2024 og i Randers og Aalborg i henholdsvis juli og oktober 2024.
Stor ros til engagerede medarbejdere
Lars Schjødt understreger, at medarbejdernes engagement og lyst til at være en del af en nystartet virksomhed er hovedårsagen til, at Tekum er kommet godt fra start.
-Vi har haft en evne til at tiltrække meget dygtige medarbejdere og ledere med stærke kompetencer. Vi har på kort tid opbygget en servicekultur, hvor der er fokus på at levere høj kvalitet og være tilgængelige, når vores kunder har behov for det. Vi rykker ud døgnet rundt – syv dage om ugen, siger Lars Schjødt videre.
Han påpeger, at Tekum forventer yderligere vækst i omsætning og indtjening i de kommende år, og der er nye strategiske tiltag på vej for at styrke virksomhedens position.
-Vi har en ambition om fortsat kontrolleret og profitabel vækst. Selv om vi allerede har åbnet nye afdelinger, vil vi dække Jylland og Fyn endnu bedre, end vi gør i dag, og det vil føre til etablering af nye afdelinger. Men vi gør det i et tempo, hvor vi selv kan følge med, siger Lars Schjødt.
Dygtige medarbejdere og ledere bliver også altafgørende for de kommende års vækst, påpeger han.
-Vi har et stort fokus på nærvær og tillid mellem medarbejdere og ledelse. Det giver en attraktiv arbejdsplads, og på den måde får vi alle med på den rejse, som vi er på. Det er svært at opbygge en god virksomhedskultur på kort tid, men vi synes i al beskedenhed, at det er lykkedes. Ordentlighed i forhold til både medarbejdere, leverandører og kunder er helt afgørende for os, og det vil vi ikke gå på kompromis med, siger han afslutningsvis.